2009/2010 – Beafrika

Z historii misji w Bagandou

Misja i parafia w Bagandou leży na południu Republiki Środkowoafrykańskiej, w diecezji Mbayki utworzonej w 1996 roku. Teren misji rozciąga się na obszarze ok. 350 km2 i pokryty jest lasem.
Obecnie proboszczem w Bagandou jest ks. Mieczysław Pająk – ewangelizujący w tym kraju od 1999 roku, a wikariuszem ks. Mateusz Dziedzic. W 2004 r. przy misji głównej został wybudowany przez diecezję tarnowską szpital. Pieniądze na ten cel w 2000 roku zebrały dzieci, które wzięły udział w kolędzie misyjnej. W sposób szczególny placówka ma służyć i leczyć Pigmejów, często pogardzanych i odrzuconych przez innych Afrykańczyków. Pigmeje stanowią odrębną grupę etniczną prowadzącą koczowniczy tryb życia, żyjącą w dżungli. Leczeni uiszczają symboliczną opłatę, którą można porównać do realnej wartości trzech bananów. Jeżeli nawet na to ich nie stać, mogą liczyć na bezpłatną pomoc i opiekę. Wszystkie państwowe ośrodki zdrowia są płatne i bez pieniędzy nie można w nich uzyskać żadnej pomocy.
Aktualnie (wiosna 2010r.) szpital ma 20 łóżek, ale potrzeby są ogromne. W tygodniu diagnozuje się około 200 osób, a około 100 się hospitalizuje. Dzięki wspomnianej kolędzie misyjnej ośrodek wzbogacił się o nowy pawilon, a w nim o kolejne sale dla chorych, gabinet dentystyczny, laboratorium, pracownię USG, salę przyjęć i aptekę. W najbliższym czasie zaplanowana jest budowa trzeciego pawilonu – pediatrii, który powstanie dzięki kolędnikom misyjnym 2009 r. Dyrektorem szpitala jest pochodząca z Tarnowa, świecka misjonarka p. Elżbieta Wryk. W szpitalu wykonuje się proste operacje i cesarskie cięcia. Najczęstszymi chorobami, którym wychodzi się tu naprzeciw są malaria, wszelkiego rodzaju owrzodzenia i liczne pasożyty.
W 2007 roku w lesie na terenie misji Bagandou osiedliła się nowa grupa Pigmejów. Lud ten żyje w bardzo prymitywnych warunkach, właściwie nie korzysta z żadnych osiągnięć cywilizacyjnych, nikt im nie pomaga. Wykorzystywani są także do pracy – jak niewolnicy – przez innych mieszkańców Afryki. W obliczu potrzeb dzieci pigmejskich misjonarze z Bagandou wybudowali także szkołę, w której przy współpracy z Caritas diecezji Mbayki jest organizowane dożywianie.

Płaszczyzny potrzeb misji w RCA

Obecny projekt – „BEAFRIKA” jest odpowiedzią diecezji tarnowskiej na prośbę p. Eli Wryk i od dawna zaplanowaną przez Diecezjalne Dzieło Misyjne pomoc tarnowskim misjonarzom. Projekt ten koordynowany przez wspomniane Dzieło, podejmuje głównie Inicjatywa Młodzi Misjom diecezji tarnowskiej i ognisko misyjne kleryków tarnowskiego seminarium. Do włączenia się w ten projekt zapraszamy szczególnie młodzież. Obecne potrzeby obejmują 3 płaszczyzny pomocy, kierowanej do Afrykańczyków z Bagandou:

1) szpital – materiały opatrunkowe, mat. jednorazowego użytku – strzykawki, igły, rękawiczki, witaminy, antybiotyki (z długim terminem ważności), maści, kremy (Sudocream, Alantan itp.), sprzęt medyczny typu: łóżka, materace, lampy bakteriobójcze, sprzęty do dezynfekcji, miski nerkowate, nici chirurgiczne, narzędzia chirurgiczne i dentystyczne oraz położnicze, odzież medyczna, środki dezynfekcyjne, mleko modyfikowane dla niemowląt.

2) szkoły – przybory szkolne: kredki, ołówki, gumki, linijki, ekierki (oprócz plasteliny, flamastrów, kredek świecowych), artykuły biurowe, nożyczki.

3) placówki misyjne – koce, latarki, żarówki energooszczędne, środki chemiczne, gospodarcze, mleko w proszku, środki owadobójcze, paramenty liturgiczne – alby, szaty, kielichy itp., japonki gumowe, czapki z daszkiem, piłki, koszulki sportowe, różańce, krzyżyki, narzędzia stolarskie, budowlane itp., prześcieradła, pościel, ręczniki, moskitiery, rękawice robocze.

Wszystkie te rzeczy IM2 pragnie zebrać i przesłać w kontenerze do RCA, dlatego ważne jest, aby przekazywane przez nas przedmioty mogły służyć dłuższy czas, a co za tym idzie, powinny być to rzeczy nowe lub w dobrym stanie, oraz powinny posiadać długi termin ważności. Osoby i grupy włączające się w projekt, zanim go podejmą, proszone są o kontakt z Odpowiedzialną za IM2 – Barbarą Wójcik, tel. +48 662 120 026, e-mail: inicjatywa.m2@gmail.com

Jak pakować rzeczy przeznaczone do kontenera?

1) Segregacja rzeczy:
• Rzeczy dzielimy według kategorii: szpital, szkoła, artykuły spożywcze (tylko z ważnością przynajmniej do końca roku 2011), artykuły chemiczne, artykuły liturgiczne, odzież, artykuły gospodarcze.

2) Pakowanie rzeczy:
• Zebrane rzeczy należy pakować w pudła kartonowe, zamykane,
• Rzeczy należy pakować ciasno, by wypełnić wszystkie wolne przestrzenie w pudle, w razie potrzeby zabezpieczyć niektóre elementy folią lub innym materiałem zapobiegającym uszkodzeniu,
• Pudła powinno się zabezpieczyć przed otwarciem szarą lub przezroczysta taśmą klejącą,
• Jeśli jest taka potrzeba dla bezpieczeństwa zawartości należy zaznaczyć gdzie jest góra, a gdzie dół paczki,
• Rzeczy o płynnej konsystencji (np. kroplówki, syropy itp.) należy pakować osobno ze względu na bezpieczeństwo i specyfikę przechowywania.

3) Kwestie formalne:
• Pudło powinno być podpisane nazwą kategorii, do której zalicza się jego zawartość,
• Do paczki powinna być dołączona schematyczna lista jej zawartości,
• Na pudle powinna być napisana jego waga.

Gdzie i kiedy dostarczać gotowe paczki?

MIEJSCE:
Kościół pw. Św. Archanioła Gabriela, ul. Gumniska w Tarnowie (Nowy Kościół par. Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie)

TERMINY:
Każda pierwsza i trzecia sobota miesiąca w godzinach: 13.00 – 15.00

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt z odpowiedzialną za IM2 – Barbarą Wójcik (tel. +48 662-120-026, e-mail: inicjatywa.m2@gmail.com)
lub ks. Andrzejem Augustynem z Bazyliki Katedralnej w Tarnowie (tel. +48 608-431-094, e-mail: aaugustyn2@o2.pl).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>