2007/2008 – Namioty Nadziei

Darfur, afrykański rejon geograficzny znajdujący się na pograniczu Czadu i Sudanu jest miejscem największej katastrofy humanitarnej naszych czasów. Od pięciu lat w obozach dla uchodźców na pustyni przebywa prawie 2 000 000 ludzi, którzy w wyniku wojny domowej stracili swoje domy. To miejsce jest dla nich jedynym schronieniem i szansą na przeżycie. Wobec tej ogromnej tragedii zrodził się projekt „Namioty Nadziei”, który ma być aktem współczucia i odpowiedzią społeczności lokalnych wobec cierpienia naszych afrykańskich braci, ale również sprzeciwem wobec zbrodni popełnianych w Darfurze.

Dlaczego Namioty?

To właśnie w namiotach tworzących ogromne obozy na pustyni toczy się codzienność uchodźców. Te materiałowe domy stanowią jedyną ochronę przed słońcem za dnia i chłodem w nocy. Namiot jest symbolem dramatycznego losu milionów wykorzenionych w Darfurze ludzi, którzy z powodu pogromów, czystek etnicznych i rabunków stracili wszystko, co mieli. Ale namiot jest też symbolem nadziei, przedsionkiem do lepszego jutra. Przypomina, że wszyscy jesteśmy jedną ludzką rodziną, pokazuje naszą solidarność z Darfurczykami, naszą pamięć o nich i naszą gotowość do wspierania ich tak długo, aż kiedyś będą mogli wrócić na swoją ziemię i odbudują swoje zniszczone domy. Namiot symbolicznie jednoczy nas w żądaniu, by społeczność międzynarodowa wypełniła swój moralny i prawny obowiązek i zapewniła ochronę oraz pomyślność niewinnie cierpiącym Darfurczykom.

Na czym polega projekt Namioty Nadziei?

Projekt polega na malowaniu płóciennego namiotu (takiego, w jakim żyją uchodźcy z Darfuru) lub płachty płótna (w charakterze dużego baneru) w symbole współczucia, nadziei i pokoju. Będą naszym przesłaniem dla ludzi Darfuru. Nie obawiajmy się wyrażać naszej łączności z afrykańskimi braćmi poprzez pozostawienie na płótnie obrazów wypływających z potrzeby serca. Niech ta forma będzie manifestem naszej gotowości świadczenia pomocy i wsparcia dla niewinnie cierpiących. Wyraźmy nasz sprzeciw wobec niesprawiedliwości, cierpieniu i wojnom dotykającym tych, którzy bronić się nie mogą. W malowaniu mogą wziąć udział wszyscy chętni, dorośli, młodzież i dzieci. Najlepiej, gdyby projekt realizować na świeżym powietrzu w jakimś miejscu publicznym. Stwórzmy namioty, które będą unikalnymi dziełami sztuki i jednocześnie punktem centralnym dla poznawania Darfuru i okazania poparcia dla Darfurczyków.

Kiedy zaczniemy malować w Tarnowie?

Inicjatywa dt Młodzi Misjom nie może pozostać obojętna wobec tego przedsięwzięcia, dlatego zdecydowaliśmy się włączyć w projekt „Namioty Nadziei”. Już 22 maja w uroczystość Bożego Ciała na tarnowskim rynku stanie namiot, który będzie znakiem łączności Tarnowian ze społecznością Darfuru. Zapraszamy gorąco rodziny, dorosłych, młodzież i dzieci do własnoręcznego pozostawienia znaku współczucia i zainteresowania losem naszych braci.

Podczas spotkania zostanie przeprowadzona aukcja obrazów namalowanych przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie, a także zbierane będą ofiary do puszek. Uzyskane w ten sposób środki zostaną przekazane na pomoc w kształceniu młodych Afrykańczyków w ramach projektu „Ar dew nganje”(Szkoła dla wszystkich) realizowanego przez Inicjatywę Młodzi Misjom. Wieczór zakończymy koncertem uwielbienia, w którym wystąpią laureaci festiwalu Barka 2007 oraz gość specjalny – Tarnowski Chór Gos.pl.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do włączenia się poprzez swoją obecność w to piękne przedsięwzięcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>