2007/2008 – Ar dew nganje

Czad jest jednym z najbiedniejszych krajów Afryki, targanym od sześćdziesiątych lat ciągłymi wojnami, walkami o władzę. Większość mieszkańców Czadu wychowana jest w atmosferze niepokoju o swoje życie, ciągłych ucieczkach do lasu przed żołnierzami czy rebeliantami. Duża część dzieci i młodzieży nie jest objęta edukacją. Przyczyny tego nie są złożone. Problemem jest pieniądz. Nauczyciele, którzy są opłacani przez państwo, nie otrzymują pensji dlatego też ciągle strajkują lub nie przychodzą do pracy. Mimo, że są to szkoły publiczne, nauczyciele żądają pieniędzy od uczniów by mogli się utrzymać. W taki oto sposób szkoła publiczna mimo wszystko staje się szkoła płatną, z tego powodu też nie jest dostępna dla wszystkich. Szkoły prywatne, w dużej mierze chrześcijańskie, prowadzone przez misje, parafie czy zgromadzenia nie są dostępne dla wszystkich. Wiele dzieci rozpoczyna szkołę ale nie są w stanie jej ukończyć bo tracą bliskich, którzy dbali jak mogli o ich edukacje, parafie czy misje nie są w stanie opłacić szkoły wszystkim potrzebującym pomocy materialnej dlatego wiele dzieci i młodzieży zmuszonych jest przerwać naukę by zadbać o utrzymanie swojego rodzeństwa i siebie. Duża część dzieci, zwłaszcza na wioskach przerywa szkołę bo nie stać ich na opłacenie nauczyciela, czy zakup zeszytu, stroju odpowiadającemu danej szkole (mundurków). Opłacanie roku szkolnego w całości dla jednego ucznia w stolicy w szkole średniej wynosi około 100 – 120 euro na rok. Szkoła podstawowa to kolo 50 euro na rok. Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że właśnie to pokolenie kiedyś będzie musiało zadbać o przyszłość swojego kraju. Dlatego tak ważna jest edukacja. Te dzieci są w stanie zrezygnować z wielu rzeczy by zapisać się do biblioteki i opłacić abonament roczny ale brakuje książek. Szkoły nie dysponują w podręczniki dlatego uczniowie korzystają z bibliotek które znajdują się na terenie parafii – bibliotek parafialnych.
W związku z powyższym pragniemy zaproponować swoistą adopcję duchową o nazwie: „Ar dew nganje!”(szkoła dla wszystkich). Celem tego projektu jest pomoc dzieciom z Czadu poprzez znalezienie funduszy w ciągu roku, by zapewnić:

1.Rozpoczęcie szkoły dla dzieci chcących się uczyć z rodzin, które nie są w stanie znaleźć środków na wykształcenie swoich dzieci, objęcie tych konkretnych dzieci pomocą w postaci zakupu zeszytów, długopisów, potrzebnych rzeczy do szkoły ale także mobilizując rodzinę w partycypowaniu wydatków na edukacje dziecka w możliwej części;
2.Pomoc w opłaceniu szkoły uczniom, którzy z różnych przyczyn nie są w stanie kontynuować rozpoczętej edukacji (utrata rodziców, opiekunów). To byłoby w porozumieniu z dyrekcja szkoły, która zna lepiej problemy uczniów.

Nad całością na miejscu, w Czadzie czuwał będzie ks. Stanisław Worwa. Nasz projekt skierowany jest do osób indywidualnych, ale też (może nawet przede wszystkim) do podmiotu zbiorowego np. szkół, klas, grup młodzieżowych. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z Zarządem Inicjatywy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>