Miesięczne archiwum: Listopad 2014

Ks. Mateusz w Polsce

dzdzKs. Mateusz Dziedzic, uprowadzony ponad sześć tygodni temu w Republice Środkowoafrykańskiej wrócił do Polski. Samolot, którym z Brazzaville przylecieli kapłan i polski konsul z Etiopii wylądował w niedzielę przed 13.00 na lotnisku w Warszawie. Podróż trwała ok. 24 godzin.

Ks. Mateusza witali m.in. biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Stanisław Salaterski, ks. Józef Kloch, rzecznik KEP, ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych i ks. Krzysztof Czermak, wikariusz biskupa tarnowskiego ds. misji. W tym gronie znaleźli się także byli misjonarze i osoby, które przygotowują się do wyjazdu w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.

Podczas konferencji prasowej w sekretariacie KEP, ks. Mateusz Dziedzic dziękował wszystkim za wsparcie modlitewne. „Czułem moc i potęgę modlitwy. Mając pokój serca mogłem być wsparciem dla pozostałych więźniów” – dodał.

Uwolniony misjonarz szczególnie dziękował ks. Mirosławowi Gucwie, wikariuszowi generalnemu diecezji Bouar, który zdobył numer telefonu do rebeliantów, kontaktował się z nimi i mógł rozmawiać z uprowadzonym misjonarzem. Ks. Gucwa dostarczał też misjonarzowi ubrania, lekarstwa, wodę, rzeczy potrzebne do odprawiania Mszy św.

„Lekarstwa nie wiem czy nie uratowały mi życia, szczególnie leki na malarię” – dodał ks. Dziedzic.

Dziękując mediom, misjonarz wymienił także Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

Ponadto misjonarz opowiedział dziennikarzom o pobycie w niewoli. „Aby dotrzeć do bazy rebeliantów szliśmy pieszo 35 km w bardzo trudnych warunkach przez busz. Bóg dał mi siłę i doszedłem do bazy, gdzie spotkałem dwudziestu innych uprowadzonych. Więzienie było w środku lasu, namioty były zrobione z plandeki, ludzie leżeli na karimatach. Mnie zrobiono później łóżko z kijów. To były bardzo prymitywne warunki. Mężczyźni byli skuci łańcuchami. Mnie szanowali, nie miałem łańcuchów ” – mówił ks. Dziedzic.

Do uwolnienia tarnowskiego misjonarza z rąk rebeliantów przyczyniła się zarówno strona kościelna, jak i rządowa krajów afrykańskich i Polski.

Ks. Mateusz Dziedzic został uprowadzony z misji Baboua w nocy z 12 na 13 października. Został zabrany w stronę granicy z Kamerunem. Rebelianci porywając także inne osoby dążyli do tego, by uwolniono z więzienia ich przywódcę gen. Miskina. Tak też się stało. Generał przeprosił już misjonarza, a wszyscy zakładnicy zostali uwolnieni.

„Cieszymy się dziękując Bogu za pokojowe rozwiązanie tej sprawy, która była przedmiotem nieustannych naszych modlitw. Łączymy się duchowo z księdzem Mateuszem ucząc się od niego wiary i cierpliwości. Podobne świadectwo zawierzenia Bogu dała nam wszystkim rodzina księdza Mateusza i za to jesteśmy jej wdzięczni. Swą modlitwą o uwolnienie księdza Mateusza włączały się liczne wspólnoty i poszczególne osoby, również chorzy i cierpiący. Za nich wszystkich dziękuję Bogu, sprawcy naszej radości” – napisał w specjalnym komunikacie biskup tarnowski Andrzej Jeż, którzy jest czytany w niedzielę, 30 listopada w kościołach diecezji tarnowskiej.

Zmarła Dr Wanda Błeńska

Dr Wanda Błeńska, lekarka i misjonarka, która poświęciła swe życie służbie chorym na trąd, zmarła w swoim domu w Poznaniu 27 listopada 2014 r. Miała 103 lata. „Pokochałam ten kraj i tych ludzi” – mówiła o Ugandzie, gdzie pracowała przez ponad 40 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w przyszłym tygodniu. 

Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu. W 1934 r. uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. Po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej, uzyskała dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu. Na misje do Ugandy wyjeżdża w lutym 1950 roku, jako lekarka-misjonarka. Początkowo pracowała w szpitalu misyjnym w Fort Portal, następnie w 1951 roku przybyła do Buluby, gdzie pracowała wśród trędowatych przez 41 lat – do czerwca 1992 roku. Przez 17 lat była jedynym lekarzem służącym tysiącom trędowatych w całym pobliskim rejonie. Dzięki jej staraniom w Ugandzie powstało wiele filii terenowych stacji leczniczych trądu oraz nowoczesne centrum lecznicze i szkoleniowe ze szpitalem, zapleczem diagnostycznym, domami dla trędowatych i kościołem. Oprócz leczenia i szkolenia prowadziła również badania naukowe, prowadziła wykłady z dziedziny trądu na wydziale medycznym uniwersytetu w Kampala. Za swoją działalność otrzymała 17 międzynarodowych odznaczeń, w tym trzy papieskie oraz Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Święty Jan Paweł II nazwał ją „Ambasadorem misyjnego laikatu”, Afrykańczycy nadali jej przydomek „Matka Trędowatych”, popularnie była nazywana „Doktą”. W październiku 1994 roku uzyskała tytuł doktora „honoris causa” Akademii Medycznej w Poznaniu, a ośrodek, w którym pracowała otrzymał nazwę „Wanda Błeńska’s Training Centre”.

KS. MATEUSZ UWOLNIONY!

RADOŚĆ – KS. MATEUSZ UWOLNIONY! To PEWNE!!!
Ks. Mateusz Dziedzic został uwolniony dzisiaj, 26 listopada, po 6 tygodniach przebywania w niewoli!
Dzisiaj w godzinach południowych dokonało się uwolnienie części uwięzionych zakładników, a więc ks. Mateusza oraz grupy Kameruńczyków. Z naszych informacji wynika, że niestety część zakładników pochodzących z Republiki Środkowoafrykańskiej pozostaje nadal uwięzionych.
Ks. Mateusz obecnie udaje się do Republiki Konga – Stolicy Brazaville, gdzie prawdopodobnie spotka się z prezydentem tego Kraju. W Brazaville spotka się tam zapewne z ks. Bogdanem Piotrowskim, naszym tarnowskim misjonarzem. Cieszymy się jego uwolnieniem i dziękujemy Bogu za ten wielki dar.
Ks. Mateusz czuje się w miarę dobrze, i chociaż mocno zmęczony na ciele i na duchu jest bardzo wdzięczny niezliczonej rzeszy modlących się w jego intencji ludzi: w diecezji tarnowskiej, w całej Polsce, a także i za granicami kraju. Dziękuje dorosłym oraz dzieciom i młodzieży, chorym oraz wszystkim grupom duszpasterskim trwającym na modlitwie.

Porwany przez rebeliantów w misji Baboua z niedzieli na poniedziałek, ok. godz. 0.30 po północy, 13 października, z miejsca plebani w Baboua uzbrojeni rebelianci uprowadzili ks. Mateusza, który od pięciu lat głosi Ewangelię w Republice Środkowoafrykańskiej. Ksiądz Mateusz miał być okupem za gen. Miskina .

Zgromadzenie Walne

SONY DSC

Pierwsze Zgromadzenie Walne w nowym roku akademickim już za nami. Projekt, który będziemy realizować w tym roku szkolnym – Key Koo Kem To Ndoo czyli w języku ngambay Dom Bożego Miłosierdzia związany jest z budową Świątyni w N’Djamenie – stolicy Czadu. Przebywający tam ksiądz Stanisław Worwa podjął się tego dzieła a my chcielibyśmy się w nie włączyć w trzech wymiarach:

  • duchowym poprzez modlitwę,
  • misyjnym poprzez prowadzenie animacji w parafiach i szkołach naszej diecezji,
  • materialnym w postaci zakupu tabernakulum, które będzie centralnym punktem czadyjskiej Świątyni Bożego Miłosierdzia.

Środki na zakup tabernakulum chcielibyśmy zdobyć poprzez dystrybucję kalendarzy misyjnych na rok 2015. Serdecznie zapraszamy wszystkich do współpracy i włączenie się w to dzieło. Prosimy o kontakt tych, którzy chcieliby, abyśmy ich odwiedzili lub udostępnili materiały do animacji oraz tych, którzy chcieliby nabyć kalendarze misyjne.

Przypominamy również o ważnych datach w najbliższym roku szkolnym:

  • 24 stycznia 2015 (Czchów) – opłatek misyjny dla środowiska misyjnego naszej diecezji (animatorów, sióstr zakonnych, księży, misjonarzy, absolwentów SAMu, Legionu Misyjnego itp.),
  • Luty 2015 (Czchów) – dni formacji misyjnej dla kolędników misyjnych (zachęcamy animatorów do wpisywania się na poszczególne turnusy, więcej info -> http://kolednicy.boraca.pl/index.php/dni-formacji),
  • 15-17 maja 2015 (Gosławice, koło Tarnowa) – rekolekcje dla członków IM2 i SAMowiczów,
  • 24 maja 2015 (Muzeum Etnograficzne, Tarnów) – Misyjne Święto Dzieci

Dziękujemy Wszystkim członkom IM2 obecnym na Zgromadzeniu Walnym, oraz witamy nowych członków zarówno zwyczajnych, jak i wspierających. Wielkie Bóg Zapłać również dla Madzi Słowik, która podzieliła się z nami swoim doświadczeniem misyjnym w Kirgistanie.

SONY DSCSONY DSC